Anasayfaİklim Değişikliği

Leonardo DiCaprio Vakfı, iklim değişikliğini durdurmak için yeni ve cesur bir plan yaptığını açıkladı!

Leonardo DiCaprio Vakfı, iklim değişikliğini durdurmak için yeni ve cesur bir plan yaptığını açıkladı!

One Earth Climate Model, nükleer enerjiye başvurmadan veya kanıtlanmamış teknolojiler kullanmadan sıcaklık artışlarını azaltabileceğimizi belirtiyor. 2018 yılında yayımlanan iklim raporuna göre, fosil yakıtları sübvanse etmek için harcadığımızdan çok daha az parayla sıcaklık artışının azaltımının gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar, Leonardo DiCaprio Vakfı’nın One Earth girişimi tarafından finanse edilen One Earth Climate Model olarak adlandırılan projede jeo-mühendislik veya nükleer teknolojiye başvurmadan küresel sıcaklığın 1.5 santigratın altında tutmayı sağlayacak bir yol bulma hedefi olduğunu belirtti.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ve Bilim Topluluğu da “1,5 santigrat derecenin üzerinde ısınan bir dünyanın yaşamak istediğimiz bir dünya olmadığını ifade ediyor. Dünya şu ana kadar yaklaşık 1 santigrat derece ısındı ve biz zaten daha felaket orman yangınları ve su baskınları görüyoruz. Dünya ne kadar ısınırsa, daha fazla varoluşsal riskle karşı karşıyayız.” diyerek uyardı.

Araştırmacılar, enerji sektörüne ayrıntılı bir şekilde baktılarında, 2050’de 72 bölgesel enerji şebekesinde enerji kullanımının her bir saatini modellediler, yerel güneş ve rüzgar verilerini inceleyerek enerji talebini ve depolanma ihtiyacını tahmin ettiler ve üç senaryo göz önünde bulundurdular.

Rapor, ihtiyacımız olan değişiklikleri yapmanın teknik ve ekonomik olarak mümkün olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Sidney Teknoloji Üniversitesi’nden Sven Teske “1.5 santigrat’ın altında kalmak hala mümkün, ancak dünyanın ihtiyaç duyduğu sıfır karbonlu geleceği inşa etmek istiyorsak, hükümetler tarafından doğru politika çerçevelerini ve kamu mobilizasyonunu benzeri olmayan bir ölçekte uygulamak için radikal eylemler yapacağız” diyerek bu boşluğun siyasi ve sosyal olduğunu belirtti.

Kaynak