AnasayfaGenel

Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı başvuruları başlıyor

Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı başvuruları başlıyor

İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, akademisyenler, gazeteciler ve uzmanları Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı’na başvuruya davet ediyor. 2017/18 Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı için son başvuru 3 Nisan 2017. Burs Programı ise 4 Eylül 2017 tarihinde başlayacak.

Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı,  İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi’nin bir parçası. Programın amacı, ağırlıklı olarak Almanya’dan gelecek olan bursiyerlerin iklim değişikliği, Avrupa Birliği/Almanya-Türkiye ilişkileri ve iklim değişikliği alanlarında yapacakları araştırmalarla, Türkiye-Almanya ve aynı zamanda Türkiye-Avrupa arasındaki akademik, siyasal ve sosyal bağları güçlendirmek. İPM-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, 21.Yüzyılın zorluklarına birlikte hazırlanmak için küreselleşen dünyada bilgi edinme, insan ve fikir değişiminin bir önkoşul olduğu düşüncesi üzerine kuruluyor.

Mercator-İPM Burs Programı, özellikle Almanya’dan gelen araştırmacılar olmak üzere, uluslararası araştırmacılara, gazetecilere, uzmanlara ve sivil toplum temsilcilerine İPM’de akademik ve pratik projeler yapma fırsatı sunuyor.

Program şu alanlardaki projeleri destekleyecek:

AB/Almanya-Türkiye İlişkileri

İklim Değişikliği

Programda, iki farklı pozisyon bulunuyor:

  • Mercator-İPM Araştırma Bursu yeterli iş deneyimi bulunan genç araştırmacılara, gazetecilere ve profesyonellere verilecek. Araştırmacıların, İPM’de akademik ya da uygulama projeleri yürütmeleri bekleniyor. Yüksek lisans derecesi başvuru için ön şarttır fakat adayların doktora derecesine sahip olması tercih sebebi olacak. Doktora derecesine sahip olmayan adaylar, yalnızca pozisyonun gerektirdiği iş tecrübesi ve uzmanlığa sahip olduklarına jürinin ikna olduğu durumlarda programa kabul edilecek. Almanya -Türkiye ilişkisine odaklanan projeler tercih edilecek. Adaylar, programa doktora tezlerini finanse etmek için başvuramıyor.
  • Mercator-İPM Kıdemli Araştırma Bursu dünya çapında saygınlığa sahip, seçkin akademisyenlere ve Almanya-Türkiye ya da Avrupa-Türkiye ilişkilerine önemli katkı yapmış olan sivil toplumu kuruluşu temsilcilerine verilecek. Adaylar İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi’nin ortakları tarafından seçilecek.

Detaylı bilgi için tıklayınız.