AnasayfaKalkınmaTeknoloji ve Kalkınma

Türkiye Uzay Ajansı İçin Çalışmalar Tamamlandı

Türkiye Uzay Ajansı İçin Çalışmalar Tamamlandı

Uzay ve havacılık alanında çalışmaları tek elden yürütmek amacıyla kurulması planlanan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasına ilişkin hazırlıklar tamamlandı.

Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulma görevi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verilmişti. Bakanlık, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması ve uzaya yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi hakkında Kanun Tasarısı Taslağının tamamlandığını  bildirdi.

Uzay Ajansının kurulması ile birlikte Türkiye’nin uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı yol alacağı ve böylece uzay alanındaki mevcut altyapı ve yeteneklerin hızla geliştirilmesi bekleniyor. Tamamlanma aşamasında Alman ve Japon uzay ajanslarıyla da iş birliği geliştiren Türkiye Uzay Ajansı, deneysel bir uydunun 2017 yılı içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonundan dünya yörüngesine bırakılacağını da belirtti.

Türkiye Uzay Ajansı kurulumu hazırlanması aşamasında Amerika Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA), Almanya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (DLR), Fransa Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) olmak üzere çeşitli ülkelerin havacılık ve uzay ajanslarının incelendiği ve bu ülkelerin temel uzay kanunları ve temel uzay politikalarına ilişkin metinlerin kanun taslağı çalışmalarında kullanıldığı vurgulandı.

Bakanlık bünyesinde havacılık ve uzay teknolojileri ve elektronik haberleşme alanlarında Ar-Ge destek sürecinin de başlatılması, havacılık ve uzay teknolojileri çerçevesindeki sektör ve üniversitelerle işbirliği içinde milli uçak motoru geliştirme projeleri dahil olmak üzere havacılık ve uzay teknolojilerinde büyük atılımların gerçekleştirilmesi bekleniyor.