AnasayfaYenilenebilir Enerji

Türkiye’de kullanıcılar artık kendi ürettiği elektriği satabilecek

Türkiye’de kullanıcılar artık kendi ürettiği elektriği satabilecek

Türkiye’de isteyen herkesin ev ve iş yerlerinin çatılarına kurdukları güneş panelleriyle kendi evinde elektrik üretmesine imkan sağlanacak. Üstelik üretilen elektriğin fazlası da satılabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tarafından hazırlanan 10 KW’ye kadar üretim yapan güneş enerjisi panellerinin sisteme enerji satmasına olanak sağlayacak yeni bir düzenleme için taslak hazırlandı.

İsteyen herkesin evlerinin ve iş yerlerinin çatılarına kurdukları güneş panelleri aracılığıyla kendi elektriklerini üretmesine imkan verecek sistemin zaman içinde fabrikaların kullanımına da getirilmesi bekleniyor.

Hazırlanan taslak düzenlemede küçük üreticilerin de çatılarına kuracakları güneş panelleri sayesinde kendi elektriklerini üretme imkanı olacak. Panellerin maliyetleri düştükçe yaygınlaşması beklenilen sistem sayesinde kendi panelini kuran üreticiler ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye satarak para kazanabilecek.

Özellikle kalabalık yerleşimlerin bulunduğu siteleri ilgilendiren bu düzenleme, vatandaşlara kendi elektrik ihtiyacını karşılama imkanı sunarak ülke olarak elektrik alanında büyük ilerleme yaşanmasına neden olabilir.

Uygulamadan yararlanmak isteyenler güneş panellerini çatılarına kurmak için şebeke işletmecisine başvuracak. Güneş enerjisi üretim tesisi, tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak.

Abonmanlık için elektrik şirketlerine başvuru gerektiren sistem şirketlerinin taleplere çağrı mektubuyla cevaplanacak. Başvuru için tapu veya iki yıl süreli kira sözleşmesi istenecek bu sayde kiracılar da uygulamadan faydalanabilecek. Apartman ve site gibi toplu yaşanılan yerlerde ise noter onayı gerekecek. Projenin onaylanmasından sonra 90 içinde resmi kurumlara onaylatılacak ve sözleşme imzalayan kullanıcılar sayaç taktırarak sisteme elektrik verebilecek.

Güneş panellerinin önümüzdeki dönemler içinde %40 oranında ucuzlaması bekleniyor. Diğer yandan bankaların da kredi desteği sağlamasıyla güneş enerjisinin yaygınlaşacağı belirtildi.

Kaynak