AnasayfaTeknoloji ve Kalkınmaİnovasyon

UPS kargoları drone ile ulaştıracak

UPS kargoları drone ile ulaştıracak

Lojistik sektörünün önde gelen firmalarından UPS, drone ile teslimat hizmetini başlatabilmek için testlerine devam ediyor. UPS geçen yıl, acil teslimatlar için geliştirdiği drone teslimat çözümünü test etmeye başladığını duyurmuştu.

UPS’in drone ile teslimat hizmeti, test edilmekte olduğu için resmi olarak başlamadı. Ancak, taşımacılık sektöründe yaşanan gelişimin öncülerinden olan firma, drone ile teslimat konusunda farklı bir teste daha imza attı. UPS kamyonlarına yerleştirilen mekanizma sayesinde, kargo görevlisi teslimat bölgesine yaklaştığında paketi drone’a yerleştiriyor ve görevlinin verdiği komut ile araçtan çıkan drone paketi bırakmak için yola çıkıyor. Drone havalandıktan sonra UPS görevlisinin o noktada beklemesine gerek kalmıyor. Görevli bölgede bulunan diğer adreslere kargo teslimatları yaparken, GPS bağlantısı ile aracın güncel konumuna ulaşan drone yuvasına geri dönüyor. UPS, oldukça başarılı bir şekilde çalışan bu teslimat sistemini, daha fazla araçta kullanmaya başlayarak testlerine devam edecek.

Kırsal alanlarda ana yoldan çıkmayarak teslimatları drone ile yapmayı planladıklarını belirten UPS yetkilileri, drone’lar ile kamyonlar hareket etmeden 2.5 kilo metre çapında bir alana bu şekilde dağıtım yapmanın yılda yaklaşık olarak 50 milyon dolar tasarruf sağlayacağını özellikle vurguluyorlar.

kaynak.