AnasayfaGenel

Yaşayan Kütüphane: #filtrenikaldır!

Yaşayan Kütüphane: #filtrenikaldır!

Geçtiğimiz yıl 27 Kasım’da 7.’si düzenlenen Yaşayan Kütüphane etkinliği, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri ile Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi iş birliğinde 18 kitabı ve 30 gönüllü öğrencinin içinde yer aldığı yaklaşık 400 okuyucuyu ağırladı!

http://yasayankutuphanekulubu.com/video/Yasayan_Kutuphane.mp4?rel=0

Yaşayan Kütüphane’de kendisine karşı ön yargı beslenen grupların hikayelerini dinlemek ve onlarla diyalog içerisinde olmak her sene olduğu gibi katılımcılara bambaşka bir tecrübe yaşattı. Deneyim paylaşımı esasına dayanan bu organizasyon, katılımcılara farkında oldukları ya da hiç farkında olmadıkları ön yargılarıyla yüzleşme imkanı tanıyor.

Yaşayan Kütüphane; Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) kişilere karşı ayrımcılığa yol açan ön yargılarla ilgili farkındalık yaratılmasını ve yapıcı diyaloglar kurulmasını amaçlayan projesidir. “Yaşayan Kütüphane’de kitaplar insanlardır.” Kitaplar ile katılımcılar yani okuyucular bir diyalog içerisine girerler. Bu kitaplar kendilerine karşı sıklıkla ön yargı beslenen gruplardan ve sistematik bir şekilde sosyal dışlanmaya maruz kalan insanlar arasından belirlenir.

Detaylı bilgi ve katılım için lütfen tıklayınız.