AnasayfaEkolojiKüresel Isınma

‘Çölün derisi’ne neden göz kulak olmalıyız?

‘Çölün derisi’ne neden göz kulak olmalıyız?

Bilim insanları çölün biyolojik kabuğunun kurak iklimin düzenlenmesinde daha önce bilinmeyen bir rol oynadığını keşfettiler. Çölün bu yaşayan cildi, farklı organizmalarla dolu. Yosun, liken ve bazen siyanobakterilerden oluşan bir toplum. Bu kabuk insan ve ekosistemin sağlığı ve iklimi açısından kritik önem taşıyor.

Biyolojik kabuk yalnızca kurak alanlar için değil, aynı zamanda insan sağlığı için de önemli. Arizona Doğa Kaynakları ve Çevre Okulu’ndaki bir doktora öğrencisi olan Austin Rutherford’un açıklamasına göre bu ekosistem toprağı erozyona karşı dengeliyor ve havadaki parçacıklar astımdan ve diğer solunum problemlerinden etkilenecek insanlara sağlık sorunu olan toz fırtınalarının oluşumunu ve etkilerini azaltıyor. Son günlerdeki çalışmalar iklim değişikliğinin etkilerinin bu toprak yüzeyini dönüştüren bazı organizmaları kaybettiğimizi gösteriyor. Bilim insanları bu kaybın gelecekteki iklim için belirgin sonuçlara neden olabileceğine dair endişe duyuyorlar.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre iklim değişikliğinin etkilerinin kurak ve yarı kurak ekosistemlerin sıcaklık ve yağış paternlerinde önemli değişiklikler yapması bekleniyor; bunlar yüzey organizmalarının renkleri daha açık hale gelmesine ve böylece daha fazla güneş ışığına neden olabilecek şekilde etkide bulunmasına neden oluyor. Daha fazla enerjinin atmosfere geri dönmesine neden olan bu etkiyi sağlayacak kurak alanlar, dünya’nın toprak yüzeyinin %40’ından fazlasını oluşturduğundan, küresel iklimi değiştirmesinden endişe ediliyor.

Rutherford, “Bu iklim değişikliğinin biyolojik kabuk üzerindeki etkisinin gelecekteki iklime geri bildirimde bulunabileceği keşfi, geçmişte düşünülmeyen kritik bir faktör” diyor. Bu bilgi, kurak iklimin anlaşılmasında önemli bir adım ve gelecekteki küresel iklim modellerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

‘Albedo’ ölçümü

Rutherford ve arkadaşları, çölün biyolojik ekosisteminin farklı alanlarının zaman içinde farklı ısınma ve yağış faktörlerine maruz kaldıkları Colorado Yaylası’nda bulunan açık hava test arsalarını oluşturdular.

Araştırmacılar bu yolla, sadece biyolojik kabuğun nasıl tepki verdiğine bakmakla kalmayıp, aynı zamanda, farklı biyolojik toplumlarının güneşten ne kadar enerjinin geldiğine göre atmosfere yansıyacakları enerjiyi ölçtüler. Bu etki albedo olarak isimlendiriliyor. Çalışma, toprak rutubeti ve toprak örtüsünün pürüzlülüğü gibi diğer özellikler bağlamında albedo’yi küçük ölçekte ölçen ilk çalışma olma özelliği taşıyor. “Uzaktan algılama verileri kullanarak geniş alanları inceleyen önceki çalışmaların aksine, küçük ölçekli araştırmalara imza attık ve albedo’daki değişimi etkileyebilecek daha ince süreçleri inceledik” diye açıklıyor Rutherford.

Isınma ve sulama yöntemleri, biyolojik topluluklar üzerinde büyük etkilere ve onları karanlıktan açık renkli topluluklara dönüştürerek ve daha önce karanlık yüzeyler tarafından absorbe edilen enerjiyi atmosfere yansıtmaya neden oldu. Bu faktörler gelecekteki iklim üzerinde daha önce tanımlanamayan bir etkiyi gösterebilir.

Adımına dikkat et

Biyokrass yosunları ve likenlerin açık renkli siyanobakterlerle değiştirilmesi, toprak erozyonunun artmasına, toprak verimliliğinin azalmasına ve sera gazı karbon dioksitinin havadan uzaklaştırılmasına neden olabilir. “Kuraklık alanlarında, güneşten daha az enerji girdisine sahip olduğumuz ve daha az bulutlu güne sahip olduğumuz iddiasını yapabilirsiniz, çünkü albedo’daki ufak bir değişiklik bile, küresel enerji dengesinde, örneğin, bir kerpiç orman veya ılımandan daha büyük bir etkiye sahip olabilir” diyor Rutherford.

kaynak.