AnasayfaGöç ve MültecilerÇatışma Bölgeleri

Dünya İnsani Yardım Zirvesi 2016’da İstanbul’da

Dünya İnsani Yardım Zirvesi 2016’da İstanbul’da

Dünya İnsani Yardım Zirvesi 23-24 Mayıs 2016’da İstanbul’da düzenlenecek

 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nin amacı küresel çapta yaşanılan insani krizlerde can kayıplarının önüne geçmek için çözüm yolları oluşturmak ve bu konuda çalışacak uluslararası işbirlikleri oluşturmaktır.

1993 yılında yapılan Birleşmiş Milletler 2. Dünya İnsan Hakları Konferansı’nda oluşturulan ‘İnsani Yardım Sistemi’ günümüze kadar süregelen aktif çatışmaların yarasını sarmak adına hükümetlere ve bölgelere yapılan yardım çalışmaları konusunda bir ilki teşkil etmektedir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon insani yardım sistemi konusunda yaptığı açıklamada: “Farklı teknolojik araçların katkısıyla değişen dünyada, insani ihtiyaçların aynı kalmasını bekleyemeyiz. Dünyamızın yeni bir insani yardım sistemine ihtiyacı var.” vurgusuna yer vererek 2016 yılında yapılmak üzere Birinci Dünya İnsani Yardım Zirvesi çalışmalarını başlattı.

İnsani verimlilik, savunmasız ve yönetimsel riskin azaltılması, inovasyon ile dönüşüm ve çatışma içindeki insanlara yardım hizmeti gibi başlıkların tartışılacağı zirve, iki yıllık tematik bölgesel ve online danışma toplantılarındaki katılımcıların oluşturacağı sonuç raporlarıyla kapsayıcı bir diyalog toplantısı olarak planlandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’nun görevlendirdiği Birleşmiş Milletler İnsani İlişkiler Koordinatörlüğü Ofisi (UN-OCHA) süreç boyunca hükümetler, Kızıl Haç/ Kızılay,  Birleşmiş Milletler birimleri ve birçok farklı sivil toplum inisiyatifi, üniversiteler ile birlikte çalışmalarını sürdürmeyi hedeflemektedir.

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani Yardım Sorumlusu Valerie Amos, düzenlenecek olan zirvenin İstanbul’da gerçekleşecek olmasının önemine dikkat çekerek İstanbul’un insani yardım konusunda önemli bir tarihsel ve kültürel yeri olduğunu ve küresel gündemde yeri olan mülteciler konusunda büyük bir rol oynadığını belirtti.