AnasayfaEkolojiAkıllı Kentler

Enerji Tüketimini Sıfıra Yaklaştıran Evler İnşa Ediliyor

Enerji Tüketimini Sıfıra Yaklaştıran Evler İnşa Ediliyor

Avrupa Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan ve enerji verimliliğine sahip kentlerin oluşmasını amaçlayan Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen ‘R2 CITIES – Yerleşim Alanlarının Yenilenmesi: Sıfır Enerji Tüketen Şehirlere Doğru’ adlı proje konutlarda enerji tüketimini neredeyse sıfıra  düşürmeyi hedefliyor.

Projenin temel amacı büyük ölçekli yerleşim yerlerinde tüketilen enerjinin ve buna bağlı sera gazı salımlarının azaltılması ve yenilebilir enerji kullanımını arttırılması olarak belirtiliyor. Enerji tüketimini sıfıra düşüren bir kent modeli çerçevesinde dizayn edilmesi binaların enerji olarak etkin ve ekonomik olarak da sürdürülebilir olmasına odaklanıyor.

Projenin işleyişi her apartmandaki elektrik vanalarına, ısı sayaçlarına ve diğer cihazlara küçük üniteler yerleştirilmesiyle sağlanıyor ve otomatik birimlerle irtibata geçilip ısıtma düzenleniyor ve faturalanma yapılıyor. Böylelikle enerji sağlayıcı apartmandaki tüketimi uzaktan okuyabiliyor ve o anda tüketilen enerjiyi ücretlendiriyor. Projenin maddi tasarrufu sağlama kısmı ise tüketicilerin önceliği oluyor.

Bu kapsamda Dünya üzerinden üç pilot şehir seçildi. Türkiye’den Kartal Yakacık, İspanya’dan Vallodoid ve İtalya’dan Cenova. Pilot uygulamalar için şehirler çalışmalara başladı.