AnasayfaKalkınma

Enerjisa öncülüğünde ‘Daha İyi Bir Gelecek’ Platformu kuruldu

Enerjisa öncülüğünde ‘Daha İyi Bir Gelecek’ Platformu kuruldu

Enerjisa Enerji, Türkiye’de verimlilik için paydaşlarını ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunda bir araya getirdi. Buluşmada, Türkiye’deki işletmelerin verimlilik raporunun yanı sıra, Türkiye Verim Haritası da paylaşıldı.

Kamu, iş dünyası, akademi ve sivil toplumdan birçok paydaşın yer aldığı platformun tanıtım toplantısı İstanbul Fişekhane’de gerçekleştirildi.

Platformu destekleyen ve danışma kurulunda yer alan kurumlar arasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı, TÜBİTAK MAM, İTÜ Enerji Enstitüsü, Sabancı Üniversitesi İklim, Enerji ve Çevre Araştırmaları Merkezi, Enerji Verimliliği Derneği ve Tiyatro Kooperatifleri bulunuyor.

Platform ilk olarak, Türkiye’deki işletmelerin verimlilik konusundaki mevcut durumları, öncelikleri, gelecek beklentileri ve risklerini ortaya koyan “Türkiye Verim Araştırması Raporu”nu yayınladı.

18 farklı ilden, 12 sektörden 1249 işletmenin katıldığı sektörel ve bölgesel analizler içeren rapora göre, verimlilik artırma konusunda girişim yapan işletme oranı yüzde 22 olarak açıklandı. Büyük ölçekli işletmelerde bu oran yüzde 17’ye geriliyor.

Şirketlerin verimlilik odaklı çalışmalarında malzeme tasarrufu, atık azaltımı ve geri dönüşüm alanları başı çekiyor. Ayrıca şirketler veri analizi araçlarına yatırım yapsalar da veri analizini etkin bir şekilde yapamıyor ve bu durum verimsizlik döngüsüne yol açıyor.

Rapora göre, plastik kullanımının azaltılması, karbon yönetimi ve atık yönetimi gibi çevresel eylemlerin maliyeti önemli bir engel olarak görülmüyor.

Öte yandan uygun finansman imkanları, hibe, kredi ve kaynak verimliliği çözümleriyle ilgili bilgilendirme sağlanması da verimliliği sağlayacak başlıca kaynaklar arasında yer alıyor.

“Enerji son üç yılda dünyadaki ekonomik dengeyi değiştirdi”

Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler, toplantıda yaptığı konuşmada, küresel değişim ve dönüşüm sürecinde enerji sektörünün önemli bir rolü olduğunu belirtti.

Başarılı projelerde iş birliğinin önemli olduğunu vurgulayan Zaimler, “Özel sektörün, kamunun, akademinin, medyanın, iletişim kanallarının hepsinin iş birliğine ihtiyaç var. Enerjisa Enerji bu projede Türkiye’nin birçok değerli paydaşını Türkiye için bir araya getirmiştir.” dedi.

Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi Murat Pınar da son dönemde dünya genelinde yaşanan enerji krizi, savaş ve salgın sonucunda enerjinin dünyanın en önemli gündem konularından bir olduğunu dile getirerek, “Böyle bakınca da enerji son üç yılda bütün dünyadaki ekonomik dengeyi değiştirdi.” ifadesini kullandı.

Yeni kurulan platforma ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Pınar, “Bir derdin parçasıysanız çözümün de sorumluluğunu almak durumundasınız. Enerjisa olarak IDEMA ve TBWA/İstanbul ile birlikte akademi, kamu ve STK üçgeniyle beraber çözüm yolları için neler yapabiliriz diye düşündük ve aklımıza bu geldi.” diye konuştu.

Dünyadaki yeni trendlere bakıldığında uçtan uca bir verimlilikten söz edildiğine dikkati çeken Pınar, şunları kaydetti:

“Hikayeye, malzeme ve insan kaynağının yanı sıra inovasyon, teknoloji, dizayn, müşterinin beklentisini anlamak, pazarlama, marka değeri gibi konuların hepsini değerlendirdiğinizde aslında yüzdeli büyümelerden çarpanlı büyümelere gidiyorsunuz. Bizim de hedefimiz buydu. Türkiye hikayesine baktığımızda son 5 yılda 248 milyar dolarlık enerji ithalat faturamız var. Enerji Bakanlığımız bununla ilgili önümüzdeki yol haritası ve stratejiyi değerlendiriyor. Bir açıklama yaptı. Biz de bunun bir parçası olarak orada yer almayı planlıyoruz.”

IDEMA kurucu ortaklarından Dr. Ali Ercan Özgür, “Hazırladığımız Türkiye Verim Araştırması Raporu’na göre Türkiye’de işletmler verimliliğe önem veriyorlar ancak, verimlilikten bekledikleri ana fayda maliyetlerin azalması ve tasarruf sağlama odağında kalıyor. Bu nedenle verimlilik yoluyla inovasyon temelli bir rekabet gücü artırma perspektifini geliştirme alanında ihtiyaçlar ortaya çıkıyor.” diye konuştu. 

IDEMA kurucu ortaklarından ve Daha İyi Bir Gelecek Platformu Danışma Kurulu Üyesi Mert Fırat, “Daha iyi bir gelecek için Enerjisa, TBWA/İstanbul ve IDEMA olarak sürdürülebilir, kapsayıcı, eşitlikçi, akıllı ve yeşil bir dünya vizyonuyla uzun soluklu bir yola çıktık. Türkiye’nin ekonomik verimliliği üzerine somut projeleri hayata geçirmek, gelecek nesiller için Türkiye’de daha iyi, daha temiz ve daha verimli bir gelecek bırakmak amacıyla Daha İyi Bir Gelecek Platformu’nu hayata geçirdik.” dedi.

 

Kaynak: Bloomberg HT

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: