AnasayfaYenilenebilir EnerjiSürdürülebilirlik

Güney Afrikada’ki George Havalimanı, Afrika’nın İlk Güneş Enerjili Havaalanı Olacak

Güney Afrikada’ki George Havalimanı, Afrika’nın İlk Güneş Enerjili Havaalanı Olacak

Güney Afrika’daki George Havalimanı, Afrika kıtasının güneşten güç alan ilk çevre dostu havaalanı olacak. Havaalanında kontrol kulesinden yürüyen merdivenlere, lokantalardan ve para kasalarına kadar olan tüm hizmetler güneş enerji istasyonları sayesinde çalışıyor. George Havaalanı, Hindistan’daki Cochin Uluslararası Havaalanı’ndan sonra güneş enerjisini kullanan havaalanı olarak dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Bölgesel havalimanında 2000 güneş paneli paneli bulunuyor her gün, 750 kilovat enerji üretecek. Yapılan yıllık raporuna göre, her yıl 700.000 yolcunun geçtiği havaalanında, teste başladığından beri karbondioksit emisyonlarını 1.229 ton azaldığı görülüyor.

Havalimanı Müdürü Brenda Vorster, “Çevremiz açısından sürdürülebilirlik, zamanla su gibi diğer doğal kaynakları ve enerjiyi nasıl kullandığımıza çok dikkat etmemiz gerektiği anlamına geliyor” diye belirtti. Projeden sorumlu Operasyon Firması ACSA (Airports Company South Africa), 2030 yılına kadar sıfır karbon emisyonu anlamına gelen karbon nötrlüğünü elde etmeyi umduğunu açıkladı.

Kaynak

Haber: Çiğdem Çiyitoğlu