AnasayfaKalkınmaKadın

Helen Clark BM Genel Sekreterliği Adaylığını Açıkladı

Helen Clark BM Genel Sekreterliği Adaylığını Açıkladı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) Direktörlüğü görevini yürüten Helen Clark, mevcut Yeni Zelanda Başbakanı John Key tarafından sıradaki Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği için aday gösterildi.

1999-2008 yılları arasında Yeni Zelanda Başbakanlığı görevini yürüten Helen Clark, politika geçmişinde başarılı birçok işe imza attı. 17 Nisan 2009 tarihinde Kemal Derviş’ten sonra UNDP direktörlük görevine başlayan Clark(2  dönem UNDP), BM fonlarının komitelerinde ve kalkınma  konusunda çalışmalar yürüten birçok departman ve programda liderlik görevini başarıyla yürüterek BM’in birçok ajansında başarıya ulaşmış  kadın yönetici olarak ayrı bir öneme sahiptir.

Helen Clark yaptığı açıklamada adaylık için “Genel Sekreterlik görevi umut ve destek için Birleşmiş Milletleri arayan 7 milyar insanın sesi olmaktır.” dedi.

UNDP Direktörlüğü görevi süresince birçok departmanda ve alanda bütçe konusunda birikimler sağlayan ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırılmasında eşi benzeri olmayan bir efor ile dünyanın dört bir yanında sürdürülebilir kalkınma politikaları izleyen Helen Clark, Kalkınma Programı için BM bütçesindeki en fazla payın kullanımını sağlamaktadır.

Helen Clark İlk Kadın Genel Sekreter Olabilecek mi?

Bugüne kadar genel sekreter adaylık süreçlerinde kadın adaylar arasında 8. kadın aday olan Helen Clark BM tarihindeki ilk kadın genel sekreter olabilir.

Helen Clark adaylık açıklamasında, kendisinin cinsiyet ayrımı gözetmeyen olası en iyi dünya adayı olduğunu ve bu seçime kadın gözüyle bakmadığını belirtti. Ek olarak kadınların her alanda liderlik pozisyonları için adil bir fırsat eşitliğine sahip olmalarını gerektiğini de vurguladı.

Genel sekreterlik seçiminin bir nebzede olsa şeffaflık ilkesini içerebilecek ilk seçim olarak değerlendirmek mümkün. Bugüne kadar yapılan seçimlerde 5 daimi güvenlik konseyi üyesi Büyük Britanya, Fransa, ABD, Rusya ve Çin tarafından kapalı kapılar arkasında belirlendiğini söyleyebiliriz.

Seçim için hazırlanan internet sitesinde (Lykketoft) tüm adayların öz geçmişlerini ve kendilerinden beklenen 2.000 kelimelik kompozisyonlarını görebilirsiniz. Önümüzdeki haftalarda Birleşmiş Milletler New York merkezinde bu adayların zorlu bir adaylık sürecinden geçeceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda 13 Nisan New York, 3 Haziran Londra’da olmak üzere adaylar için halka açık seçim konuşmaları yapmaları için etkinlikler de düzenlenecek.

Helen Clark’ın adaylık konuşması için buraya tıklayınız.