AnasayfaEkolojiYenilenebilir Enerji

TOFAŞ AB Çevre Ödülleri Türkiye’de Finalist Ödülün Sahibi Oldu

TOFAŞ AB Çevre Ödülleri Türkiye’de Finalist Ödülün Sahibi Oldu

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş, ‘Güneş Enerjisinin Üretim Süreçlerinde Doğrudan Kullanımı Projesi’ ile, Avrupa Birliği tarafından şirketlere verilen ‘AB Çevre Ödülleri Türkiye’ kapsamında finalist ödülünün sahibi oldu.

TOFAŞ, boya üretim müdürlüğü ön kurutma süreçlerinde güneş enerjisini doğrudan kullanarak AB tarafından ödül almaya hak kazandı. Bu projesi ile şirket, dünyada otomotiv sektöründe proses havasını direkt olarak güneş enerjisi ile ısıtarak sağlayan ilk fabrika olarak tarihe geçti. Bu proje, yaklaşık olarak şirketin yıllık yüzde 35 enerji tasarrufu elde etmesini sağlıyor. Ayrıca, yıllık 122 tona eşdeğer sera gazının da azaltılmasına katkı sağlıyor. TOFAŞ ödüle layık görülen bu projesi ile Türkiye’yi AB Çevre Ödülleri kapsamında yurtdışında temsil etmeye hak kazandı.

TOFAŞ Üretim Direktörü Recep Temizesen tarafından ödül sonrası yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi: “Proje, bir yenilenebilir enerji projesi olmasına karşın düşük geri ödeme süresi ile finansal açıdan son derece ekonomik olması, bakım gerektirmemesi ve son derece yüksek yaygınlaştırma potansiyeline sahip olması özellikleriyle sürdürülebilir karbon ve enerji yönetimi için de büyük önem taşıyor.”