AnasayfaKültür - SanatKültürel Kalkınma

Ani Harabeleri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alındı

Ani Harabeleri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alındı

Kars’ta bulunan Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklendi. Böylelikle, ilk defa adaylığı söz konusu olan Ani Harabeleri ile birlikte, Türkiye’den listeye dahil edilen alan sayısı 16’ya çıktı.

15 Temmuz Cuma Günü, 40. toplantısı gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi kapsamında dünyanın çeşitli bölgelerindeki bazı “Dünya Kültür Mirası” alanlarının son durumu ele alındı. Komite Başkanı Büyükelçi Lale Ülker’in yönetiminde süren görüşmelerde, bölge temsilcileri çalışmaların yapıldığı alanlardaki son durumu anlattı. Komite, yapılan görüşme ve tartışmalar sonucunda ilk defa aday olan Ani Harabeleri’nin Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesini onadı. Kars’ta bulunan Ani Harabeleri’nin listeye dahil edilmesiyle, Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’ndeki alan sayısı 16’ya çıktı.

Kültürel çeşitliliğin sembolü
Kars’a 48 kilometre uzaklıkta bulunan Ani Harabeleri, Ermeni Pakraduni Hanedanlığı’na 11.yy’a kadar başkentlik yapmış ve ipek yolu üzerinde kurulmuş bir yapı oluşuyla İslam ve Hristiyan kültürünün önemli buluşma noktalarından. Toplantıda, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi (ICOMOS) ile ülke temsilcileri, Ani Harabelerinin kültürel çeşitliliğin sembolü olduğunu dile getirirken, UNESCO Daimi Temsilcisi Hüseyin Avni Botsalı, kararın Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti. Sözlerini ise şu şekilde tamamladı : “Dünyanın artık medeniyetler çatışmasını sona erdirmesinin vakti gelmiştir. İnsanlık adına, medeniyet adına hepimizin bir araya gelmesinin vakti gelmiştir. Anadolu, kültür ve medeniyetler mezarlığı değil, kültür ve medeniyetler müzesidir. Biz de bundan gurur duyuyoruz. Gelecek kuşaklara umut verdik. Ermenistan Büyükelçisi bizi kutladı. Çok güzel bir hareketti. Artık bu vizyon ve kararlılıkla dünyaya bakmalıyız.” Ermenistan UNESCO Temsilcisi Büyükelçisi Vahram Kazhoyan ise, kültürel miraslarının yüzde 70’inin komşu ülkelerde bulunduğunu belirterek, “Komşu ülkelerin bu değerlere sahip çıkması bizi mutlu etmiştir.” dedi.

Dört alan daha listede
Oturumda, Yunanistan’daki Philippi Arkeolojik SİT Alanı, İspanya’daki Antequera Dolmens (Dolmen de Menga) Sit Alanı, İran’daki Pers Kanatları (Kehrizleri) ve Hindistan’daki Khangechendzonga Milli Parkı da Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi.