AnasayfaGirişimcilik

Başarılı girişimcilerin alışkanlıkları nelerdir?

Başarılı girişimcilerin alışkanlıkları nelerdir?

Başarılı girişimcilerin alışkanlıkları nelerdir?

İnsanlara başarılarının nedenleri sorulduğunda eminiz ki bir çok farklı alışkanlıktan bahsedeceklerdir. Tabii her zaman bu alışkanlıkları yerine getirmek başarı garantisi vermese de işlerinizi daha verimli hale getirmeniz için elbette yardımları dokunacaktır.

İşte hayalinizdeki işi gerçeğe dönüştürmeniz için edinmeniz gereken 4 alışkanlık;

Planlama ve zamanlama

Elon Musk’ın gününü beş dakikalık bloklarla bölerek yönettiği bilinen bir gerçek. Planlama ve zamanlama başarılı kişilerin tekrar eden alışkanlıklarından biridir. Biran önce yataktan çıkmak ve günün kalan bölümünü etkili bir şekilde kullanmak kendinizi geliştirmek için en önemli basamakların başında gelir. Her dakika değerlidir, bu nedenle sosyal medyada geçirdiğiniz zamanları da planlarsanız ve kendinize bir gündem oluşturarak toplantı saatlerinizi kısaltırsanız gün içerisinde size daha çok zaman kalacaktır.

Büyük görevleri erişilebilir adımlara bölmek, odaklanma ve ilgi düzeyinizi yüksek tutmanın en etkileyici yoludur. Öncelikle uzun vadede neyi başarmak istediğinize karar verin, sonra ona doğru küçük bir adım atın. Ardından öğrendiklerinizi düşünmek için duraklayın ve sonra öğrenmeyi kullanarak başka bir adım daha atın. Duraklamalarınızı büyük görevinizi tamamlayana kadar sürdürün.

Para önemlidir

Başarılı iş adamlarının çoğunluğu yaptıkları iş için gerçek bir tutkuya sahiptir. Ayrıca pazar ihtiyacınızı belirlemek de müşterinin istediğini tahmin etmek yerine, ne istediklerini öğrenip onlara vermenize ve de bu sayede başarıya ulaşmanıza neden olur. Uzmanlar, işe ilk başladığınızda ilk olarak altı aylık bir sermayeye sahip olmayı hedeflemenizi öneriyor. Üstelik tüm kaynaklara yatırım yapmadan önce fikrinizi test etmek de paranızı korumanıza yardımcı olacaktır. Eğer test başarılı olursa, işletme büyümesinin bir sonraki aşamasını planlayabilirsiniz.

İşbirliği yapın ve çevrenizle iyi bir takım kurun

En iyi girişimciler, ortaklık halinde ya da birlikte çalıştıkları ekiple güçlü bağlantılar kuruyorlar. Örneğin, Apple’ın Steve Jobs ve Steve Wozniak gibi iyi ortaklıklar kurmak en iyi yaptığınız şey üzerinde yoğunlaşmanıza daha çok izin verecek. Çünkü bu tarz ortaklıklar bir fikrin gerçeğe dönüştürülmesinde büyük önem arz ediyor.

Ayrıca akımınız iyi olduğunda da başarınızı kutlamaktan çekinmeyin. Başarılı girişimciler başarılarından bahsetme eğilimindedir ve ciddiyetle olumlu (ve olumsuz) geri bildirim verme konusunda cömert davranmaktadırlar.

Zihinsel ve fiziksel olarak uyum sağlayın

Başarılı insanların çoğu okuma alışkanlıklarını sürdürmektedirler. Kitaplar, bloglar, haberler ve dergilerdeki işlerle ilgili okumanın yanı sıra, onlar da zevk için okumaktadır. İngiltere’nin Okuma Ajansı’nda yapılan bir araştırma, birtakım okumaları pozitif olarak önermektedir bu da girişimcilerin zihinsel huzurunu üst seviyelere çıkarmaktadır.

Bunun yanı sıra sadece beyninizi değil vücudunuzu da çalıştırmalısınız. Spor salonundan zevk alacak türden biri değilseniz, öğle yemeğinizden sonra yürüyüşe çıkın veya günde günde birkaç kez yoga yapın.

Son olarak…

En iyi girişimciler arızayı başarının bir parçası olarak görmektedirler. Bu yüzden ‘denemek, denemek ve tekrar denemek’ için korkmamalısınız.