AnasayfaİnovasyonTeknoloji

Facebook, “gizlilik odaklı” olarak yeniden inşa edilecek!

Facebook, “gizlilik odaklı” olarak yeniden inşa edilecek!

Mark Zuckerberg, Facebook’u “gizlilik odaklı” olarak yeniden inşa edeceğinin sözünü verdi!

Mark Zuckerberg, Facebook’u yeniden inşa etmek üzerine bir paylaşımda bulundu. Hatta bütünüyle Facebook, Messenger ve Instagram’ı yenileyeceğinin sözünü verdi.

Facebook’un CEO’su Zuckerberg yaptığı paylaşımda: “Gizlilik odaklı bir sosyal ağ platformu ve mesajlaşma sistemi oluşturma konusundaki vizyon ve ilkeler” başlığı altında Whatsapp, Messenger ve Instagram’ın mesajlaşma özelliklerini birleştirme hedefleri olduklarını ifade etti. Bunun yanı sıra daha kapsamlı bir şekilde şifrelenmiş ve hikaye tarzındaki “24 saat sonra kaybolan” içeriklere uygulamalarda daha çok yer vermeyi planladıklarını açıkladı. Whatsapp, Messenger ve Instagram’ın alt yapısını birleştirerek kullanıcıların herhangi birinde hesapları yoksa bile uygulamalar arasında mesajlaşma imkanı sağlayacaklarını duyurdu.

İlk kez bu yılın başlarında belirttiği ve bazı Avrupalı düzenleyicileri şimdiden geri adım attıran bir fikir olarak ise bu ağlara SMS’i de eklemek istemesi yer alıyor. Zuckerberg: “Hizmetlerimizden herhangi birini kullanarak mesaj göndermeniz ardından birlikte çalışabilirlik kapsamında, ağlarımızı SMS’e kadar genişletmeyi mümkün kılan farklı bir başlangıç planlıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Zuckerberg; özel etkileşimler, şifreleme, kalıcılığı azaltma, güvenlik, birlikte çalışabilirlik ve güvenli veri depolamayı içeren yeni bir platformu yönlendireceği fikirlerini oluşturuyor. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, şu an sundukları hizmetlerden çok daha fazlasını inşa etmeyi planladıklarını söylüyor. Ayrıca bu süreçte verdikleri kararların, internetin geleceğine dair önemli konularda bir dönüm noktası oluşturabileceğini açıklıyor.

Kaynak