AnasayfaGenelTeknoloji ve Kalkınma

Google ‘Fast Check’ hizmetini kullanıma açtı

Google ‘Fast Check’ hizmetini kullanıma açtı

Google’ın dünya çapında kullanıma açtığı ‘Fast Check’ hizmeti ile yalan haber ve sahte bilgiler, küresel olarak uzman şirketler tarafından denetlenecek. Uygulamada kullanın bir algoritmayla bilgi kaynağı olarak belirlenen BBC, CNN, The Guardian, The New York Times gibi yayın kuruluşları da projeye katılmış durumda.

Google’ın bilgi doğrulama hizmeti önce sadece ABD ve İngiltere’deki İOS ve Android kullanıcılarına açıktı. Sistemin çalışması ve kullanıcıların geri bildirimleri değerlendirildikten sonra haber denetiminin Google News sekmesinde yapılacak tüm aramalara ve Google tarayıcısında tüm dillerdeki aramalara yaygınlaştırılmasına karar verildi.

‘Fact check’ hizmeti, tarayıcılarda aranan ve gazeteciler yahut uzman kuruluşlar tarafından denetlenen haberlerin yanında ‘Fact Check’ yazısı ve bu nota ilişkin yorumların yayınlanmasını kapsıyor. Öte yandan Google, konuya ilişkin açıklamasında doğrulama sisteminin her arama için ulaşılabilir olmadığını ve üstelik aynı arama ile ilgili çeşitli doğrulama kaynaklarının farklı sonuçlara varabileceğini vurguladı.

fact2

Kullanıcılar ya da şirketlerin herhangi bir olayın yorumunu kabul etmemeleri halinde haberin doğru veya yalan haber olduğunu belirten kaynağa başvurabilecek ve sistemin bilinçli olarak yanıltma amacıyla kullanıldığı tespit edilirse Google, ihlal edenlere çeşitli yaptırımlar uygulayabilecek.

Haber doğrulama sistemi henüz birkaç gündür devrede olduğu için şimdilik arama motorunda ‘Fact check’ notu ile ilgili yorumu bulmak oldukça zor. Ancak Google, sistemi geliştirmeye kararlı ve iyimser.

kaynak.