AnasayfaYenilenebilir EnerjiKüresel Isınma

Hava kirliliği yılda 1,6 milyon can alıyor

Hava kirliliği yılda 1,6 milyon can alıyor

Çin’in en büyük sorunu haline gelen hava kirliliğinin yılda 1,6 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Çin nüfusunun yüzde 38’si kirli hava soluyor.

Kömüre dayalı ağır sanayinin hızla geliştiği Çin’de önüne geçilemeyen hava kirliliği en büyük ölüm nedeni haline geldi. Çin’deki 1,500 bölgede hava kirliliğinin saatlik değişimini inceleyen Berkeley Earth derneği, havadaki kirlilik oranının dört aylık tablosunu çıkardı. Sonuçlar Çin nüfusunun yüzde 38’inin kirllik sınırını aşan hava soluduğunu gösterdi.

Washington Post’ta yer alan bilgiye göre, Çin’de her gün 4 bin kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği, küresel alanda her 6 yetişkinden birinin ölümünden sorumlu. Çin’in kıyı bölgelerinin yüzde 99,99’undaki kirlilik oranı, ABD’nin en kirli havaya sahip Califonia, Madera bölgesini geride bırakıyor.

Araştırmada yer alan Richard Muller, Çin’deki ölümlerin yüzde 17’sinin hava kirliliğinden kaynaklandığına dikkat çekerek, “Hava kirliliği dünyanın en büyük sorusu. Pekin’de kirli havaya maruz kaldığınız her saat hayatınızdan 20 dakika eksiliyor. Bu, bir yetişkin veya çocuğun saatte 1,5 sigara içmesine eşit” dedi.

Ölüm sayısı katlanarak arttı

Çin’in Tsinghua Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıl sonuçları açıklanan benzer bir araştırmada, 2012 yılında ülkede 670 bin kişinin hava kirliliğinden öldüğü açıklanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), Çin halkının yüzde 10’unun hava kirliliği sınırının en az 10 kat aşıldığı bölgelerde yaşadığını açıklamıştı. Çinli yetkililer, havadaki 2,5 mikrogramdan küçük parçacıkların ölümlerin ana nedeni olduğunu belirtmişti.

Kömürün 2040 yılına kadar ana enerji kaynağı olması beklenen Çin, yenilenebilir enerjiye yatırım yapsa da hava kirliliğine karşı önemli bir adım atabilmiş değil.

Kaynak:  Al Jazeere Türkiye

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: