Anasayfaİklim DeğişikliğiYenilenebilir Enerji

Obama “Temiz Enerji Planı”nı açıkladı

Obama “Temiz Enerji Planı”nı açıkladı

ABD Başkanı Barack Obama iklim değişikliğiyle mücadelede “şimdiye dek attığımız en büyük, en önemli adım” diye tanımladığı yeni enerji planını kamuoyuna açıkladı. Yenilenen Temiz Enerji Planı ABD’deki enerji santrallerinin ortaya çıkarttığı karbon gazı salımlarını 15 yıl içinde yaklaşık üçte bir oranında azaltmayı amaçlıyor. Plan uyarınca rüzgar, güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilecek.

Obama “Gezegenimizin geleceği adına daha büyük bir tehdit oluşturan sorun bulunmadığına ikna olmuş durumdayım. Çok geç kalındı diye bir şey yok” dedi. Ancak plana karşı çıkan enerji endüstrisi temsilcileri yeni önlemlerle mücadele edeceklerini söylüyor.

“Kömüre karşı savaş iddiası”
Plana karşı çıkanlar Obama’nın “kömüre karşı savaş açtığını” savunuyor. Termik santraller ABD’nin elektrik ihtiyacının üçte birinden fazlasını karşılıyor.

Yenilenen planda enerji sektöründeki karbon salımlarının 2030 itibariyle 2005 seviyelerine göre yüzde 32 azaltılması amaçlanıyor.

ABD Başkanı planı açıklarken yaptığı konuşmada “Biz iklim değişikliğinin etkilerini hisseden ilk kuşağız ve bu konuda bir şeyler yapabilecek son kuşağız.” dedi.

Obama önlemlerin çevreye etkisi anlamında 166 milyon otomobili yollardan almak anlamına geleceğini vurguladı.

Obama planın işsizliğe yol açacak “kömüre savaş” anlamına geldiği iddialarını da reddetti ve ülkenin “kömür üretim bölgelerine” yeni yatırımlar yapılacağını belirtti.

ABD başkanı “korkutma” taktiklerinin planı durduramayacağını vurguladı ve “Bunu biz yapmazsak kimse yapmayacak. Amerika önderlik edecek. Planın amacı bu. Çocuklarımız için doğru bir şeyler yapmanın zamanı bu” diye konuştu.

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Marco Rubio planın “felakete yol açacağını” söylerken, bir diğer başkan aday adayı Florida Valisi Jeb Bush planın “sorumsuzluk” olduğunu savundu.

 

(BBCTürkçe)