AnasayfaKentler ve Yerel KalkınmaSosyal Sorumluluk

Katıl TAK’a, Kentini Tasarla

tak-kadikoy-logo-idemaTasarım Araştırma Katılım (TAK) bağımsız kuruluşu, kentsel sorunları çözüme kavuşturmak için tasarım, katılım ve araştırmayı kullanarak, sosyal değişime duyarlı tasarım süreçleri kurguluyor.

TAK ortaklık ağı, tasarımcılar, gönüllü kişiler, ulusal ya da uluslararası üniversiteler, kurumlar ve organizasyonlardan oluşuyor. TAK Kadıköy ve TAK Kartal olmak üzere iki merkezi bulunan kuruluşta ulusal ve uluslararası işbirlikleri kuruluyor, fikir üretiliyor ve bunlar kamuoyu ile paylaşılıyor. Proje uygulamalarına gönüllü vatandaş katılımı, şehrin benimsenmesinin sağlanması açısından önemli bir nokta olarak görülüyor.

TAK bünyesindeki yaratıcı ekipler aracılığıyla yerel yönetime ve mahalleliye sosyal girişim çerçevesinde destek sağlanıyor. Örneğin, TAK Gezici otobüsü ile Kartal mahallesinde geziler düzenlenerek, mahallelinin sorunları dinleniyor ve bunların nasıl çözülebileceği atölyede tartışılıyor. Sonrasında ise bulunan en uygun çözüm, gönüllüler tarafından uygulamaya konuluyor.

habericerigi-kartal-engelyok-idema

Dikkat çeken bir başka uygulama ise “Kıyı Köşe”; bu kapsamda üretilen projeler sayesinde kentin seçilen kıyı köşeleri, belediyeler ve destekçiler tarafından canlandırılıyor.

Dönemsel etkinlik ve atölyeler de düzenleyen TAK’ın gelecek dönem etkinlikleri arasında “Hikayeni Anlat Eğitim ve Atölye Programı” ve “Özgür Yaşam Felsefesi Paneli” bulunuyor.