Anasayfaİnovasyon

En Büyük Hava Aracı Airlander 10, İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

En Büyük Hava Aracı Airlander 10, İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Yarı uçak, yarı helikopter, yarı zeplin görünümlü dünyanın en büyük hava taşıtı unvanına sahip Airlander 10, dün ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi. 92 metre uzunluğuyla en büyük yolcu uçağından 15 metre uzun olan Airlander 10, İlgiltere’de ki ilk uçuşunu Bedfordshire’da ki Cardington Havaalanında başarıyla tamamladı.

Kalkış için helyum gazı kullanan Airlander 10, az miktarda yakıt kullanarak 1 gün boyunca havada kalabiliyor. Hava aracı, yeşil araç girişimcileri adı altında düzenlenen yarışmada, doğaya en az zarar veren hava araçlarından bir tanesi olmuştu.

Test süreci boyunca gece uçuş izni bulunmayan Airlander 10, bir uçaktan daha az yakıt kullanarak geleneksel uçaklardan daha fazla yük taşımak üzerine tasarlanmış. Hava taşıtının geliştiricisi Hybrid Air Vehicles, uçağın 4.8768 metre (16,000 feet) yüksekliğe ve saatte 144 km (90 mil) hıza ulaşabilceğini söylüyor. Tüm testler tamamlandığında ise 2 hafta boyunca kesintisiz havada kalabilecek.

Başlangıçta ABD ordusu için geliştirilen uçak, bilgi toplama, gözlemleme ve gözetleme amacıyla kullanılacak ve kara birliklerine destek kuvvetine dönüştürülecekti. Ancak 7 Ağustos 2012’de LEMV kod ismiyle ilk uçuşunu gerçekleştirdikten sonra Şubat 2013’te maliyetler gerekçesiyle proje askıya alındı. Hybrid Air Vehicles da Eylül 2013’te 301.000 dolara taşıtın haklarını satın alarak 2014’te Airlander olarak isimlendirerek çalışmalarına başladı.

Airlander ilk uçuş videosunu izlemek için tıklayınız.