AnasayfaEkoloji

Mikro Parçacıklar Çevreye Zarar Veriyor

Mikro Parçacıklar Çevreye Zarar Veriyor

Çevresel Denetim Komitesi’nin son araştırmasına göre kozmetik ürünlerinde kullanılan mikro parçacıklar deniz yaşamına ve okyanuslara çok büyük  zarar veriyor.

Kozmetik sektöründe yer alan pek çok güzellik ürününde ve diş macununun içerisinde yer alan mikro parçacıklar deniz ve okyanus kirliliğine neden oluyor. Üstelik bu ürünler sadece sulara zarar vermekle kalmıyor, sular içindeki canlılar yoluyla besin zincirindeki canlıları da olumsuz etkiliyor.

Yapılan araştırmalara göre, her yıl 86 ton mikro parçacık çevreye bırakılıyor. Özellikle diş macunu ve duş jellerinin içerindeki mikro parçacıklar kirlilik problemine neden olan temel maddeler arasında yer alıyor. Tek bir duş sonrası 100 bin mikro parçacık sulara karışıyor.

Çevresel Denetim Komitesi’nin üyeleri trilyonlarca mikro parçacığın dünya üzerindeki okyanuslarda, göllerde ve diğer su birikintilerinde toplanıp sulara zarar verdiğini gördükleri zaman kullanımının yasaklanması için çağrıda bulundular. Fakat, yapılan uyarıya rağmen kısmi yasaklamalar dışında büyük bir engelleme olmadı ve çevreciler denizlerin tam olarak korunması için uluslararası olarak mikro parçacık kullanımının yasaklanmasını talep  etmeye devam ediyorlar.

Bir çok büyük kozmetik şirketi, çağrıyı dikkate alarak mikro parçacıkları ürünlerinden 2020 yılına kadar aşamalı bir şekilde ortadan kaldırmaktan yana olduklarını belirtiyor. İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden Tamara Galloway mikro parçacık kirliliğinin tamamen küresel bir problem olduğunu ve okyanuslar aracılığıyla bu kirliliğin birbirinden uzak ülkelere taşındığını belirtti. Aynı zamanda Greenpeace üyeleri de bu konuda bir takım çalışmalar yürüttü ve onlar da mikro parçacıkların uluslararası seviyede yasal olarak yasaklanması talep ediyor.