AnasayfaSosyal KalkınmaDezavantajlı Gruplar

Mülteciler yaşadıkları kampta kendi yardım kuruluşunu oluşturdu

Mülteciler yaşadıkları kampta kendi yardım kuruluşunu oluşturdu

Bir grup Suriyeli mülteci, kamplarındaki yüzlerce kişinin koşullarını iyileştirmek için kendi yardım kuruluşlarını hayata geçirdi. Housam Jackl ve üç arkadaşı, Yunanistan’daki bir mülteci kampında içinde bulundukları talihsiz durumu iyileştirmek için çalışacak bir Sivil Toplum Kuruluşunun ilk adımlarını attılar.

Yunanistan’daki kamplarda mülteciler çalışamıyor. Yemekleri Yunan ordusu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) tarafından sağlanıyor ancak yemek pişirilecek malzemeleri ve mutfak eşyaları bile bulunmuyor. Mültecilerin vatandaşlık hakları da olmadığından, bürokratik sığınma sisteminde yol bulmaya yönelik evrak işi için yıllarca bekliyorlar.

Bu uzun bekleme süresi, mülteciler için çok sinir bozucu oluyor. Jackl, “Mülteci kamplarında iki şey var: insanlar ve zaman,” diyor. O ve arkadaşları, kamplarını iyileştirmek için insanları örgütlemeye karar verdiler. İşlerine öncelikle kampa gelen yardım malzemelerinin nakliyesi ile ilgili sorunlarla çalışmakla başladılar. Kısa süre sonra, bir okul inşa etmek için hurda tahtaları ve yırtılan kumaş parçaları kullandılar ve öğretmenlik yapan bir mülteci buldular. İşlerinin sosyal medyaya yayılmasıyla Jackl, kurdukları topluluğa para bağışlamak isteyen insanlardan teklifler almaya başladı.

Mülteciler birbirlerine yardımcı olabilir

“İnsanlar mültecilerin zayıf olduğunu düşünüyorlar” diyor Jackl. Misyonu, mülteci imgesini güçsüzlükten direnme ve güç seviyesine çıkarmak. Jackl’ın mültecilerin yardım görevlileri ve STK’lara güvenmek yerine birbirlerine yardımcı olabileceği fikri, Suriye’de çalıştığı Jafra adlı bir sivil toplum kuruluşundan benimsediği bir felsefe üzerine kurulu.

Jackl’ın yine Jafra adını verdiği organizasyonunda yaklaşık 50 gönüllü var. Organizasyonun çabalarına rağmen, kamplarındaki koşullar bozuldu ve birçok aile diğer kamplara taşındı. Jackl ve diğer gönüllüler bu kez başka bir Yunan kasabasındaki Lagkadikia bir kampında sürdürdüler. Orada, 200 aileye ve çocuklarına atık yönetimi gibi pratik konularla, çocuklara psikososyal destek sağlayarak bir okul kurma konularında yardım ettiler.

Jafra ekibi, yer değiştiren mülteci gruplarıyla beraber hareket ediyor ve diğer kamplara da benzer hizmetler sağlamaya çalışıyor. Jafra, bu yıl resmi bir kampı yönetecek ilk mülteci liderliğindeki STK olacak.

kaynak.