TEGV ve Google.Org’dan Algo Dijital için işbirliği

TEGV ve Google.Org işbirliğinde tasarlanan Algo Dijital, bilişim dünyasının kapılarını çocuklara açmayı hedefliyor. TEGV yeni projesiyle eğitim programlarına bir yenisini daha ekliyor ve Google.Org’un desteği ile Algo Dijital’i hayata geçiriyor. Çocukların temel dijital becerilerini güçlendirmek amacıyla tasarlanan Algo Dijital, algoritmik düşünme, dijital okuryazarlık ve blok temelli kodlama/programlama gibi uygulamaların eğlenceli bir dille aktarılmasına dayanıyor.

160 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor

Çocukların temel dijital becerilerini henüz ilköğretim çağında kazanması, hızlı bir dinamikle yeni bir neslin yetişmesini sağlayacak. Türkiye genelindeki 72 TEGV noktasında uygulanacak projenin üç yılda 160 bin çocuk ile 2 binden fazla gönüllüye ulaşması hedefl eniyor. Projenin Eylül ayında tüm çocuklara açık bir portala dönüşmesiyle de 1 milyon çocuğa erişilmesi amaçlanıyor. Projenin hedefl ediği kazanım ise Türkiye’nin geleceği adına belirleyici olacak nitelikte: “Dijital dünyada kendine güvenen, gelişen teknolojilere hakim, sadece kullanıcı değil üretici olmayı da başarmış yeni bir nesil.”

Her çocuk erişebilecek

Projenin önemli bir özelliği, online bir portal olarak Eylül 2017’de hayata geçecek olması. Böylece Algo Dijital’e ‘bazı çocuklar değil, her çocuk’ erişebilmiş olacak. Bu da toplamda 1 milyon çocuğun dijital çağı yakalaması anlamına geliyor. Çocuklar, Algo Dijital ile dijital okuryazarlıktan dijital güvenliğe kadar sanal dünyanın alfabesini öğrenmenin yanı sıra internet kullanımı konusunda da bilgi sahibi olacaklar. Böylece sanal dünyada buldukları bilgiyi doğru şekilde değerlendirebilecek, teknolojinin kötü kullanımına karşı farkındalık sahibi bireyler olarak yetişmeleri için gereken doğru davranışları oyunlarla öğrenecekler.

IMG_0037

Google.Org 1 milyon dolar bağış yapıyor

Projenin destekçisi Google.Org “Yardımlaşma ilk önce yaşadığımız ve çalıştığımız yerde başlar” sloganı ile hareket ederek, Algo Dijital projesi için 1 milyon dolar bağış sağlıyor.