AnasayfaGenelEğitim

AB-Türkiye Medya Köprüleri Projesi Diplomasi Akademisi Eğitimleri Başlıyor!

AB-Türkiye Medya Köprüleri Projesi Diplomasi Akademisi Eğitimleri Başlıyor!

Gazeteciler Cemiyeti’nin yürütmek olduğu AB-Türkiye Medya Köprüleri projesi kapsamında düzenlenecek olan Diplomasi Akademisi öğrencilerini arıyor! 

12 ay sürecek olan proje kapsamında kurulacak Diplomasi Akademisi, başta genç gazeteciler olmak üzere, eğitim başlıkları çerçevesinde konuya ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen sosyal bilimler ve ilgili alanlarda okuyan öğrencilere ve mezunlara, medya ve iletişim alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları çalışanlarına da açıktır. 

Eğitimler katılımcıların gazetecilik kapasitelerini ve becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kuramsal ve teknik konular olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Kuramsal eğitimler aracılığıyla katılımcıların diplomasi, uluslararası politika ve Türkiye-AB ilişkileri gibi konularda kişisel ve profesyonel becerilerinin geliştirilmesi ve farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır. Teknik eğitimlerle katılımcıların, haber fotoğrafçılığı, video kurgu ve montaj, web sitesi oluşturma ve sosyal medya platformlarını kullanma becerilerinin arttırılması hedeflenmektedir. 

Eğitime Ankara dışından katılım gösterenlerin ulaşım ve konaklama masrafları karşılanmayacaktır. Katılımcılara zenginleştirilmiş atıştırmalık (dinner box) verilecektir. Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan yurt dışı çalışma ziyaretlerine gönderilecek kişiler eğitime katılanlar arasından seçilecektir. Katılım belgesi için en az dört eğitime katılım zorunludur. 

Eğitim Tarihleri ve Uzmanlar 

21 Haziran 2019: Türk Dış Politikası (ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı) 

24 Haziran 2019: Türkiye-AB İlişkileri (ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Alpan) 

25 Haziran 2019: AB Kurum ve Kuruluşlarının Yapıları ve Mekanizmaları (ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Alpan

26 Haziran 2019: Protokol & Protokol Kuralları (Dış Politika Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Programlar Başkanı Oktay Aksoy) 

28 Haziran 2019: Uluslararası Toplantı Kuralları ve Yönetimi (Dış Politika Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Programlar Başkanı Oktay Aksoy) 

Tüm eğitimler ilgili tarihte saat 18:00’de başlayacak olup 2-3 saat sürecektir. 

Kimler Başvurabilir? 

– Gazetecilik bölümü öğrencileri/mezunlar 

– Freelance (serbest çalışan) çalışan gazeteciler 

– Gazetecilik alanında faaliyet göstermek isteyen genç profesyoneller (sosyal bilimler/ilgili alanlarda okuyan öğrenciler/mezunlar) 

– Medya ve iletişim alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları çalışanları 

Başvuru için: 

Başvurmak isteyenlerin aşağıdaki linkten başvuru formuna ulaşmaları ve formu eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. Katılım sağlamak isteyenlerin 18.06.2019 tarihine kadar başvuru yapmaları önem arz etmektedir. 

Tarihleri daha sonra duyurulacak olan diğer eğitim başlıkları aşağıdaki gibidir

Kuramsal konular: 

• Türk Dışişleri Bakanlığı Yapısı ve Temel Mekanizmaları 

• Diplomatik Yazışma 

• Uluslararası Anlaşmalar ve Örgütler 

Teknik konular: 

• Fotoğraf gazeteciliği 

• Word Press’e giriş 

• Haberler için video çekimi 

• Video güzenleme 

• Temel Photoshop eğitimi 

• Sosyal medya görünürlüğü 

Eğitim Yeri: 

Gazeteciler Cemiyeti-Basın Evi 

Adres: Çevre Sokak (Üsküp Caddesi No:35) 

Tel: 0312 427 15 22 

Başvuru için tıklayınız.