AnasayfaSağlık&Hijyen

Bill Gates, alzheimer araştırmalarına 100 milyon dolar yatırım yapacak

Bill Gates, alzheimer araştırmalarına 100 milyon dolar yatırım yapacak

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Alzheimer hastalığının araştırılması için 100 milyon dolar yatırım yapacak.

Bill Gates, yaptığı açıklamada Alzheimer ve demans gibi beyinle ilgili hastalıklarının tedavilerinin bulunması için araştırmalara 100 milyon dolar fon desteğinde bulunmayı planladığını belirtti.

Gates, nüfusun yaşlanmasıyla birlikte bu tarz beyin hastalıklarının tedavisinde bir şeyler yapılması için sorumluluk alma ihtiyacı hissettiğini söyledi. Alzheimer Araştırma Merkezi’ne göre 2025 yılına kadar Amerika’da  bu hastalığa yakalan 65 yaş ve üzerindeki insan sayısı 7.1 milyona ulaşacak.

Amerika’da bu hastalık yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı da her geçen yıl artıyor. Gates, AARP Bulletin’de verdiği röportajda bilimsel bir atılım olmadan Alzheimer’ın neden olduğu sağlık problemlerinin önüne geçilemeyeceğini ifade etti. 100 milyonluk yatırımına ek olarak Gates, demans hastalığının tedavisine de katkı sağlamak adına klinik tedavi yöntemleri üzerine çalışmaların daha geniş bir şekilde geliştirilmesi için de destek vermeyi planlıyor.

Pek çok kişi ailesindeki alzheimer hastalarının bakımını üsteleniyor. Bu hastalık üzücü olduğu kadar bakan kişiler için de fiziksel, finansal ve duygusal açıdan oldukça yıpratıcı bir ruh haline neden oluyor. Bu tarz olayların önüne geçmek ve bu acıyı azaltmak için Gates harekete geçen ilk milyarderler oldu.

Kaynak