AnasayfaGenelİnovasyon

Dünyayı %100 yenilenebilir enerjiyle turlayacak yat Nisan’da yola çıkıyor

Dünyayı %100 yenilenebilir enerjiyle turlayacak yat Nisan’da yola çıkıyor

Sadece yenilenebilir enerjiyle çalışan katamaran yat ‘Energy Observer’ 6 yıl sürecek Dünya turuna çıkıyor. %100 yenilenebilir enerjiyle yol alacak yat, güneş ve rüzgar enerjisi haricinde, deniz suyunu hidrojene çeviren bir yakıt bataryası kullanacak.

Hiçbir şekilde karbon monoksit açığa çıkarmayan yat Fransa’nın kuzey batısında bulunan Britanny şehrinde mühendis, mimar ve denizcilerden oluşan 50 kişilik bir ekip tarafından hazırlanıyor.

Energy Observer’ın Kaptanı Victorien Erusard, yat hakkında, “Energy Observer teknolojiye adeta bir meydan okuma. Fransa’da üretilen tekne güneşin gücünü kullanarak hareket ediyor ve tamamıyla yenilenebilir enerji kullanarak Dünya turunu başka hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan yapabilecek” şeklinde konuşuyor.

30 metrelik katamaran tipi yatta güneş panelleri, rüzgar türbini ve hidrojen yakıt batarya sistemi bulunuyor. Energy Observer daha önce yarışlarda kullanılan bir sürat teknesinin gövdesi kullanılarak inşa ediliyor. Teknenin tasarım aşaması üç yıl sürmüş. Boyutu aynı kalmış ancak ağırlığı iki kat artarak 20 tona ulaşmış.

energy_observer

Teknenin yapacağı Dünya turu kameraya kaydedilerek bir belgesel yapılacak. Takımın lideri Jerome Delafosse, küresel ısınmanın azaltılması için neler yapılabileceğini herkese göstermek istediklerini belirtiyor.

Jerome Delafosse: “Herkes bu tekneyi internet üzerinden görebilecek ve sosyal medya aracılıyla yaptığımız bu yolculuğu canlı olarak izleyebilecek. İnsanlar Energy Observer’ı neredeyse günlük bile takip edebilecekler.”

Yaklaşık 5 milyon Euro’ya mal olan Energy Observer, yolculuğuna Fransa’dan Nisan ayında çıkacak ve tam 50 ülkeyi ziyaret ederek Dünya turu yapacak.

kaynak.