AnasayfaSosyal KalkınmaDezavantajlı Gruplar

Media.Bridge.Cultures Konferansı: Medya-Kültür İlişkisi

Media.Bridge.Cultures Konferansı: Medya-Kültür İlişkisi

Kadir Has Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı “Media.Bridge.Cultures” konferansı, Türkiye ve Almanya işbirliğinde 10-11 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleşti.

Medyanın kültürlerle bağlantısının farklı boyutlarıyla ele alındığı “Media.Bridge.Cultures” Konferansı, 10-11 Aralık 2015 tarihlerinde; Kadir Has Üniversitesi, Bremen Üniversitesi (Almanya), Almanya Medya-İletişim-Enformasyon Araştırmaları Merkezi ve Almanya Eğitim ve Araştırma Federal Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirildi.

Türkiye, Almanya, Belçika ve Amerika’dan birçok akademisyen ve araştırmacının konuşmacı olarak katıldıkları bu konferansta ‘toplum, kimlik ve entegrasyonda sosyal medyanın rolü’, ‘medyatikleşmiş alandaki kültürel bulgular’, ‘çatışma, protesto ve politikada medya’, ‘Türk ve Alman filmlerinde kimlik ve temsil’ adıyla dört panel gerçekleştirildi.

Miami (ABD), Sofya (Bulgaristan), Bremen ve Koç (Türkiye) üniversitelerinden katılan konuşmacılar; sosyal medya alanında hayali bir toplum, bir üçüncü toplum oluşturulduğunu ve birçok kadın, göçmen ve mültecinin burada kendilerini duyurabildiklerini ifade etti. Bu grupların, Tumblr başta olmak üzere pek çok blog ve sosyal medya platformunda kendilerini birilerine yakın hissetmek, desteklendiklerini ve kabul gördüklerini hissetmek, bir yere ait olduklarını hissetmek ve güvenli bir şekilde dinden konuşabilmek üzere bulundukları anlatıldı. Buna ek olarak, sosyal medya kullanımı sırasında “çevrimiçi” kişilerin, sosyal medya kullanmaz ve “çevrimdışı” durumdayken topluma aidiyet düşünce ve duygularında değişiklikler görüldüğü açıklandı.

Ayrıca, Bilgi Üniversitesi bünyesinde çocukların sesini duyurmak üzere çalışmalar yürüten Çocuk Çalışmaları Birimi’nin (ÇOÇA) Ocak 2016 tarihinde yeni bir projede, Tarlabaşı, Sulukule ve Ermeni cemaatinden çocukları bir araya getirerek birlikte bir radyo programı yürütecekleri duyuruldu. Söz konusu konferansta, medya sanat gösterisi, yuvarlak masa toplantısı ve yüz yüze görüşmeler yapıldı.