AnasayfaKadınGöç ve Mülteciler

Mülteci Konusu Tiyatro Festivalinde!

Mülteci Konusu Tiyatro Festivalinde!

Yirminci İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında oynanacak olan E-Mülteci.com, mülteciler sorununa eğiliyor.

Mayıs ayında düzenlenecek ve 1 ay sürecek olan 20. İstanbul Tiyatro Festivali; yurtdışından 9, Türkiye’den 23 oyuna, dans ve performans ile birlikte ise toplamda 90’a yakın gösterime ev sahipliği yapacak.

Festival kapsamında oynanacak olan E-Mülteciler.com adlı tiyatro oyunu ise mülteciler sorununu farklı bir üslupla izleyicilere sunacak.

Oyun; İKSV ve Fransız Compagnie Sur le Seuil, Théâtre du Peuple, Médiathèque Françoise Sagan, MEO ile L’Avant-Scène Théâtre ortak yapımı; ve yönetmen, 2009 yılından beri mülteciler ve göç üzerine oyunlar yazan Sedef Ecer.

Sahnede ekran ve çekim ekipmanlarının da bulunduğu oyunda, “sanal kimliklerini kullanarak internette bıraktıkları ayak izlerinden takip ettiğimiz üç farklı kadının hikayesi” anlatılıyor.

Üç mülteci kadının hikayesi; dünyada devletlerin kalmadığı, sadece sınırların varolduğu ve kimsenin evinin olmadığı bir durum içerisinde ele alınıyor. Burada, iklimsel veya siyasi nedenlerle göç eden insanların yanlarında her daim taşıdıkları cep telefonlarının ise seyahatname özelliği öne çıkarılıyor.