AnasayfaEğitim

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruluyor

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruluyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üstün nitelikli bir bilim ve teknoloji adına Türk-Japon Üniversitesi’nin kurulacağını açıkladı.

Kurulacak üniversitenin araştırma üniversitesi olacağını belirten Yılmaz, Türkiye ve Japonya’nın işbirliği ile özel nitelikli Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulması fikrinin, Japonya ile yürütülen Sinop’ta nükleer santral kurulmasına dair görüşmelerin neticelenmesinin ardından ortaya çıktığını belirtti.

Yürütülen çalışmalar sonucunda Türkiye’de kurulacak olan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin üstün nitelikli bir bilim ve teknoloji üniversitesi olacağı ifade edildi. Kurulacak olan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin  öğrencilerinin çoğunluğunun master ve doktora öğrencisi olması hedefleniyor.

Ayrıca ağırlıklı olarak mühendislik ve temel bilimlerin yanı sıra sosyal ve beşeri bilimler fakültesi de bulunacak. Öğrenci sayısının çok yüksek tutulmaması ve bu sayede yüksek kaliteye öncelik verilmesi amaçlanıyor. Türkiye-Japonya arasında hazırlanan uluslararası anlaşma ile üniversite, Türk ve Japon üniversitesi sistemlerinin dışında, amaçladığı hedeflere ulaşmayı mümkün kılacak şekilde oluşturulacağı öngörülüyor.

Tüm dünyadan başarılı öğrencileri barındırmayı hedefleyen bu üniversitede, Türkiye, Japonya ve üçüncü ülkelerden önde gelen akademisyenler görev almaları ve bu süreçte tüm ileri teknoloji imkanlarından ve özel sektör işbirliği imkanlarından yararlanabilmeleri hedefleniyor.

Kaynak