AnasayfaKalkınmaKentler ve Yerel Kalkınma

Boğaziçi Üniversitesi ve Ayvalık Belediyesi’nden Yerel Kalkınma için İş Birliği

Boğaziçi Üniversitesi ve Ayvalık Belediyesi’nden Yerel Kalkınma için İş Birliği

Boğaziçi Üniversitesi, Ayvalık ilçesinin ihtiyaçlarına yönelik yerel kalkınma projelerinde Ayvalık Belediyesi ile işbirliği yaptı. Taraflar arasında “İyi Niyet Anlaşması ” imzalandı.

Ayvalık Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan habere göre Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Gülay Barbarosoğlu ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in katılımıyla, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen imza töreniyle uygulamaya başlanan işbirliği kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi eğitim ve danışmanlık projelerinde Ayvalık Belediyesi’ne destek olacak.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve beraberindeki heyetin yanı sıra, Rektör Danışmanı Prof. Dr.Fikret Adaman ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ayşe Mumcu’nun yer aldığı imza töreninde Rektör Gülay Barbarosoğlu, üniversitelerin yerel kalkınmadaki sorumluluğuna değinerek “Doğru Üniversite” modelinin, önce kendi bölgesinde katkı yaratan, ardından bu katkıyı daha geniş bir platforma yayan bir model olduğu görüşünü ifade etti.

Rahmi Gençer ise, Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek bu işbirliğinin ilk halkalarından biri olan ve halen Ayvalık’ta devam etmekte olan ‘Zeytin Çekirdekleri Yaz Okulu’ sayesinde Ayvalık halkının Boğaziçi Üniversitesi’nin varlığını daha fazla hissedebildiğini ve üniversiteye dair pozitif algının güçlendiğini vurguladı.

Ayvalık Belediyesi ile imzalanan anlaşma kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi’nin gerekli ekipleri oluşturarak ilgili eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi konusunda Ayvalık Belediyesi’ne desteği amaçlanıyor. Bu kapsamda ayrıca Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yerel kalkınma odaklı çalışmalar yapmak üzere tasarlanmakta olan UYGAR Merkezi’nin Ayvalık Belediyesi ile söz konusu işbirliğinde etkin rol alması planlanıyor. İşbirliği çerçevesinde Ayvalık Belediyesi’nin proje ekibine lojistik, teknik ve idari destek sağlaması ve Avrupa Birliği ve diğer fonlara ortaklaşa başvuru amaçlanıyor.

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ PROJESİ YÜZLERCE ÇOCUĞA ULAŞIYOR

Boğaziçi Üniversitesi’nin Ayvalık Belediyesi ile işbirliği kapsamında başlatmış olduğu işbirliğinin ilk halkasını oluşturan ‘Zeytin Çekirdekleri Yaz Okulu’ ise başladığı tarih olan 10 Ağustos’tan bu yana yaklaşık 200 çocuğa ulaştı. 10 Eylül tarihine dek sürecek olan ‘Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık Yaz Okulu’nda’  tiyatro, sanat, ekoloji, öykü, müzik, dans, spor ve bilim başlıklarında Ayvalıklı çocukların temel gelişimlerine yönelik eğitimler veriliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 76 kişilik gönüllü ekibin yer aldığı yaz okulunda ekolojik yaşam, çocuk ve kimlik, çocuk hafızası ve geri dönüşüm temalarından hareketle sekiz ana atölye düzenleniyor. Atölyelerde oyun ve eğitimlerle çocukların nitelikli zaman geçirmesi amaçlanırken, çocukların yaz okulu boyunca verilen eğitimleri kendi yaşamlarında da kullanabilecekleri bilgiler olarak kazanıma dönüştürmeleri amaçlanıyor.