AnasayfaKadın

Bugün, 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü!

Bugün, 25 Kasım Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü!

Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadelede 16 Günlük Aktivizm, 1991’den bu yana her yıl uluslararası ölçekte gerçekleşen bir farkındalık hareketidir. 

Önceki yıllarda olduğu gibi, bu yılki Uluslararası Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Günü, 16 günlük aktivizm ile başlayacak ve 10 Aralık 2019 İnsan Hakları ve Demokrasi haftasında sona erecek.

Uluslararası Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü için 2019 teması ise “Turuncu Dünya: Nesil Eşitliği Tecavüzün Karşısında Duruyor’’ olarak karşımıza çıkmakta.

Bu kapsamda Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde gerçekleşen “UNiTE to End Violence Against Women – Kadınlara Yönelik Şiddeti Sona Erdirmek için BİRLEŞİN” kampanyası, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması amacıyla, dünya çapında farkındalığı artırmak, savunuculuk çabalarını güçlendirmek, bilgi ve yenilikleri paylaşmak için küresel eylem çağrısında bulunmakta.

UNiTE kampanyası, turuncu rengini tüm küresel faaliyetlerini izleyen birleştirici bir tema olarak kullanıyor. Turuncu, UNiTE kampanyasının resmi renklerinden biri ve küresel savunuculuğu bağlamında, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet içermeyen daha parlak bir geleceğin sembolü olarak kullanılıyor. Pek çok şirket, kuruluş ve organizasyonlar 25 Kasımda cinsiyete yönelik şiddete karşı turuncuya bürünecekler.

Bu yılki 25 Kasım Uluslararası Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Günü ve bundan sonraki iki yıl boyunca BM Genel Sekreteri António Guterres, Kadına Yönelik Şiddeti Sonlandırma kampanyasında; kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önleme ve yok etmeyi amaçlayan çalışmalar yapılacağını belirtti.Ayrıca kadın ve kız çocuklarına yönelik tecavüz sorununa da özel olarak odaklanacağını duyurdu.

Kaynak