AnasayfaÖzel DosyaSosyal Kooperatifçilik

İhtiyaç Haritası Zirvesi, 28-29 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek!

İhtiyaç Haritası Zirvesi, 28-29 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek İhtiyaç Haritası Zirvesi, “gönüllülük ve sosyal fayda” temasıyla 28-29 Kasım tarihleri arasında TED Üniversitesi ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleşecek!

İlki 7 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşen Zirve’de, “Türkiye’nin paylaşım noktası” olarak yola çıkan İhtiyaç Haritası’nın dayanışma ve paylaşım bakış açısına da uygun bir şekilde özellikle; İhtiyaç Haritası’na bağlı Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversite topluluklarının, gönüllülerin, destekçilerin, özel sektör ve kamu kuruluşlarındaki temsilcilerin bir araya gelerek birbirinden ilham alması ve sorunlara yönelik çözüm üretmek için birlikte hareket etmeyi sağlamak amaçlanıyor. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2019 yılının “Gönüllülük Yılı” ilan edilmesinden ilham alarak bu yıl hem sosyal fayda ekseninde değer yaratan kişi ve kurumların hem de gönüllülüğün kutlanması, teşvik edilmesi hedefleniyor.

İhtiyaç Haritası, TED Üniversitesi ve TED Üniversitesi İhtiyaç Haritası Topluluğu iş birliği ile düzenlenen zirvede beş ayrı panel 30 farklı konuşmacı yer alacak. “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” doğrultusunda belirlenen panellerde; geleceğin ilham veren sosyal faydaya yönelik teknolojileri, özel sektör kuruluşlarının fark yaratan hikayeleri, bir adım sonrası için inanç ve cesareti içinde barındıran sosyal girişim ekosistemi, sosyal dönüşümün mimarlarından destek veren kurumlar, kollektif çalışma ve birlikte üretmenin mümkün olduğunu gösteren sosyal kooperatifler yer alacak.

İhtiyaç Haritası Nedir?

İhtiyaç Haritası, 7 Ekim 2015 tarihinde UNDP’nin (Euroasia and CIS Bölgesel Ofisi) Sosyal Fayda Zirvesi’nde ilk olarak sunulan ve sonrasında kullanıma açılan, ihtiyaç sahipleri ve destekçileri harita tabanlı dijital bir platform üzerinde buluşturan kar amacı gütmeyen sosyal bir kooperatiftir. Temel olarak İhtiyaç Haritası’nın amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturulmasıdır. Ayrıca, sadece ihtiyaç sahiplerinin değil, farklı konularda destek vermek isteyen kişi veya kurumların da desteklerini yine harita tabanlı olarak girebildiği ve ihtiyacı olanların bu desteklerden yararlanabildiği dijital bir platformdur.

Zirveye katılım sağlamak için lütfen tıklayınız.