AnasayfaKırsal Kalkınma

Orman köylülerine yönelik sosyo-ekonomik araştırma başladı

Orman köylülerine yönelik sosyo-ekonomik araştırma başladı

Akdeniz Ormanları Entegre Yönetimi Projesi uygulamalarının yer aldığı orman işletme müdürlükleri sınırları içinde yaşayan orman köylülerinin sosyo-demografik profillerini ortaya çıkarmak, bu köylere ilişkin bir kümeleme analizi gerçekleştirmek, böylelikle bölgeyi ilgilendiren ormancılık politikalarına katkıda bulunmak amacıyla sosyo-ekonomi araştırmasına başlandı.

Yaşama Dair Vakıf uzmanlarınca yapılan araştırma, Orman Genel Müdürlüğü tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) finansal desteği ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile işbirliği içinde yürütülen Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.

2016 sonbaharında başlayan çalışmalar; projenin pilot alanları olan Köyceğiz, Gazipaşa, Gülnar, Pos, Andırın orman işletme müdürlüklerinin olduğu köylerde gerçekleştiriliyor. Yapılan ilk arazi çalışmalarında, her sahada orman bölge müdürlüğü ile orman işletme müdürlüğü yetkilileri, seçilen örnek orman köylerinin muhtarları ile kadınlar ve gençler öncelikli olmak üzere köylülerle görüşmeler gerçekleştirildi. Çalışmanın, 2017 yılının ilkbahar aylarında yapılacak son arazi çalışmalarındaki anket uygulamalarıyla tamamlanması planlanıyor.