AnasayfaEkoloji

Walt Disney, tek kullanımlık plastikleri yasakladı!

Walt Disney, tek kullanımlık plastikleri yasakladı!

Son zamanlarda insanlar, çevredeki plastiklerin azaltılması için büyük çaba göstermeye başladı. Büyük firmaların da bu harekete destek vermesiyle çevredeki plastik sorunun çözülmesi veya kısmi de olsa gidirilmesi artık hayal değil.

Seattle ve San Francisco gibi büyük şehirlerle birlikte IKEA, Starbucks, McDonald ve Marriot Otelleri gibi pek çok şirketin tek kullanımlık plastik pipet ve karıştırıcıları yasaklamasının ardından bu harekete  katılan son firma da Walt Disney oldu.

Walt Disney, son yıllarda plastik atıkları azaltmak için çaba gösteren büyük şirketlerden biri. Şirket, 2019 yılının başlamasıyla birlikte artık tüm tatil yerlerinde ve tema parklarında kullanılan tek kullanılımlık plastiklerin kullanımını yasaklayacağını duyurdu.

Yasak sadece Tokyo’daki Disney tarafından lisanslı ama Oriental Land Company tarafından işletilen Disney’de geçerli olmayacak.

Disneyland Parkları ve Tüketici Ürünleri Sorumlusu Bob Chapen “Tek kullanımlık plastiklerin ve diğer plastik malzemelerin kullanımının yasaklanması, çevresel ayak izimizin azaltılması üzerine uzun vadede kurduğumuz sürdürülebilirlik planımızın başlangıç parçasını oluşturuyor.” diye ifade etti.

Şirket, bu yasakla birlikte her yıl 175 milyondan fazla plastik pipet ve 13 milyon karıştırıcıyı ortadan kaldıracağını tahmin ediyor.

Kaynak