Anasayfaİş FırsatlarıUluslararası Kalkınma

İSO’dan, İran’da Türk Sanayicilerine Organize Sanayi Bölgesi Kurulması İçin Önemli Bir Adım Atıldı

İSO’dan, İran’da Türk Sanayicilerine Organize Sanayi Bölgesi Kurulması İçin Önemli Bir Adım Atıldı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İran’da yapılan İSO organizasyonunda Türk sanayiciler için bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması ile ilgili İranlı yetkililerle temaslarda bulundu. Bahçıvan’ın üst düzey temasları sonraki gün de sürdü. Ziyaretin ikinci gününde söz konusu bölgede bir OSB kurulması için bir iyi niyet anlaşması imzalandı. İran Ticaret, Sanayi, Madenler ve Tarım Odası’nda düzenlenen basın toplantısında gerçekleşen imza töreninde iyi niyet anlaşmasına İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası ve İran Ticaret Sanayi Madenler ve Tarım Odası imza attı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan şunları söyledi:

“Bir buçuk ay önce tohumlarını attığımız çalışmalarda bu kadar hızlı mesafe kat edilmesini  takdirle karşılıyoruz. Bu iyi niyet anlaşması ile başlattığımız işbirliğinin Türkiye ile İran arasındaki dostluğa ve ekonomik işbirliğine çok daha katma değerli bir adım attıracağına inanıyoruz” dedi.

Bundan sonraki süreçte, İran’da bir OSB oluşturmak için İstanbul Sanayi Odası bünyesinde deneyimli uzmanlardan oluşacak bir çalışma komisyonu kurulacak ve İran tarafı ile koordineli olarak gerekli çalışmalara başlanacak. Türkiye’ye döndükten sonra söz konusu anlaşma ile iki ülke arasında nitelikli işbirliği kapısının açılacağını düşündüğünü söyleyen İSO Başkanı Erdal Bahçıvan şu açıklamayı yaptı: “Bu gelişme bizim İSO Meclisi olarak yaptığımız son İran seyahatimizden sonra açıkladığımız ‘Birlikte OSB kurma’ düşüncesinin bir adım ilerisi olan iyi niyet görüşmesidir. Bu konuda önümüzdeki günlerde atılabilecek somut adımlar konuşuldu. Yani İran seyahatimizden sonra bir adım daha ileri gittik ve bir iyi niyet anlaşması yaptık. Bu çerçevede İran’da bir OSB oluşturmak için Odamızda deneyimli arkadaşlarımızdan oluşacak bir çalışma komisyonu hazırlığına başlıyoruz. Umut ediyoruz ki bu Türkiye-İran ekonomik ilişkilerinin gelişmesi noktasında arzu ettiğimiz ilerlemeler ve nitelikli işbirliklerine kapı açacak, fayda sağlayacak bir proje olacaktır.”