AnasayfaGöç ve MültecilerÇocuk

Son bir yılda Orta Akdeniz göç yolunda 150’nin üzerinde çocuğun yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor

Son bir yılda Orta Akdeniz göç yolunda 150’nin üzerinde çocuğun yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor

UNICEF’in tahminlerine göre, son bir yılda 150’nin üzerinde çocuk Kuzey Afrika’dan İtalya’ya Orta Akdeniz üzerinden geçiş yaparken yaşamını yitirdi. Ancak göç yolundaki çok sayıda çocuk refakatsiz olduğundan ölümleri çoğu zaman bildirilmediği için, yaşamını yitiren çocukların gerçek sayısının daha yüksek olduğu düşünülüyor.
Bu yılın başından bu yana, %13’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 37 bin mülteci ve göçmen Orta Akdeniz üzerinden İtalya’ya ulaştı. Bu rakam 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %42’lik bir artış ifade ediyor. Geçişlerin, Orta Akdeniz’in dünyanın en tehlikeli göç yollarından biri olmasına rağmen artmış olması dikkat çekiyor. Ocaktan beri en az 849 kişi göç ederken denizde kayboldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan UNICEF Bölge Direktörü ve Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Afshan Khan şu ifadeleri kullandı: “Binlercesi çocuk olmak üzere zor koşullar altında yaşayan bu kadar insanın Avrupa kıyılarına ulaşmak amacıyla bu son derece riskli yolu kullanarak hayatlarını tehlikeye atması çok endişe verici. Bu durum aynı zamanda güvenli ve yasal göç yollarının kesilmesi sonucu çaresiz çocukların ve ailelerinin çatışma, yoksulluk ve mahrumiyetten kaçmak için her şeyi yapacaklarının da bir kanıtı.”

Son birkaç günde dahi Akdeniz’de suların daha sakin olması ve havanın ısınmasıyla birlikte denizden göç etmeye çalışan mülteci ve göçmen sayısında bir artış yaşandı. Sadece Paskalya Bayramı’nın kutlandığı hafta sonunda 8 bin 300’ü aşkın kişi Libya ile İtalya arasındaki denizden kurtarıldı.

Daha fazla kişinin göç etmeye çalışması daha fazla kişinin ölümüne yol açıyor: Hafta sonu boyunca sekiz göçmenin boğulduğu bildirildi. Orta Akdeniz göç yolunda ölenlerin oranı 2017 yılı için %3’lerde seyrediyor.

Orta Akdeniz’de hayatlarını tehlikeye atan refakatsiz ve ailelerinden ayrı çocukların sayısı da çarpıcı bir şekilde yükseldi. Sadece bu yılın Ocak ve Şubat aylarında geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 40 artışla bin 875 çocuk İtalya’ya ulaştı.