AnasayfaDezavantajlı GruplarKültür - Sanat

Gökkuşağı Filmleri Festivali

Gökkuşağı Filmleri Festivali

Pembe Hayat Kuirfest’in beşincisi bu yıl 22-24 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenleniyor.

Pembe Hayat LGBTT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel) tarafından, bireylerin görünürlüğünü artırmak ve toplumdaki yerleri hakkında farkındalık yaratmak üzere 2011 yılından bu yana düzenlenen Pembe Hayat Kuirfest’in beşincisi, 22-24 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da düzenleniyor.

Pembe Hayat Kuirfest*, uzun metraj, belgesel ve animasyon filmlere ve video sergisi, atölyeler, özel gösterimler ve sürpriz konuklara ev sahipliği yapıyor. Bu bağlamda, LGBTT hakkındaki güdülerimizi değiştirmeyi vadediyor.

Açılış filmi olarak, yönetmen Esen Işık’ın başrolde trans kadın oyuncu Çağla Akalın’ın oynadığı ‘Köpek’ filmi; kapanış filmi olarak ise Belçikalı yönetmen Chantel Akerman’ın ‘Je, Tu, Il, Elle’ (‘Ben, Sen, O (maskülen), O (feminen)’) filmi gösterilecek. Ayrıca, festival boyunca düzenlenen tartışma oturumlarında, kuir alanının ‘ötekileşen’ tarafları ele alınacak.

Ayrıca, Britanya siyah kuir sinemasından filmlerin yer alacağı ‘Qara Kuir’ bölümü sonunda yönetmenlerin katılımıyla izleyici siyah kuir hareketi tarihçesi üzerinde tartışabilecek.

*Kuir, İngilizce “queer” kelimesinden gelmekte ve “eşcinsel”, “homoseksüel” anlamına gelmektedir.