AnasayfaEkolojiAtık ve Tüketim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Atık Su ve İçme Suyu Projelerine 1 Milyar TL Üzerinde Yatırım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Atık Su ve İçme Suyu Projelerine 1 Milyar TL Üzerinde Yatırım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atık su ve içme suyu projelerine 1 Milyar TL üzerinde yatırım yapacak. “Sıfır Atık” projesiyle geri dönüşümden ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlamayı hedefleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atık su, içme suyu, katı atık düzenli depolama tesisi ve ekipman tedariği ile teknik destek projelerini sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen yatırımlarda, atık su, içme suyu, katı atık düzenli depolama tesisi, ekipman tedarik ve teknik destek projeleri kapsamında 2017 yılı içinde toplamda 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapıldığı belirtildi. Söz konusu yatırımların 855 milyon TL tutarındaki bölümünün AB hibesi olduğu belirtilirken, 2007 yılında başlayan Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) programı kapsamında kullanılan toplam hibe tutarının 2 milyar 800 milyon TL’ye, toplam yatırım tutarının ise 3 milyar 300 milyon TL’ye ulaştığı öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi tarafından koordinasyonu sağlanan projeler arasında 2017 yılında hayata geçirilen sadece atık su altyapı projelerinin toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 893 milyon TL’ye ulaştı. İçme suyu alt yapı projelerinde ise toplam yatırım tutarı 218 milyon TL’yi bulurken, 2017 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete alınan katı atık düzenli depolama tesisi yatırım miktarı 153 milyon TL’ye ulaştı.

Ayrıca Bakanlık, 2017 yılı içerisinde toplam tutarı yaklaşık 70 milyon TL olan ekipman tedarik işini de tamamlayarak 22 farklı belediyeye teslim etti. Aynı zamanda yeni dönem proje hazırlıklarını da tüm hızıyla sürdüren AB Yatırımları Dairesi, toplam bütçesi yaklaşık 2.5 milyar TL olan 29 adet yeni proje için Avrupa Komisyonu’na başvuru yaptı.

Kaynak