AnasayfaEkolojiSürdürülebilirlik

Orfoz avlamak yasaklandı!

Orfoz avlamak yasaklandı!

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde durumu tehlikede (endangered) olarak tehdit altında olduğu belirtilen orfoz balığının artık iç sular dahil bütün sularımızda avlanması, toplanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması yasaklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğlerle* hayata geçirilen yasağın 1 Eylül 2016’dan 31 Ağustos 2020’ye kadar uygulanacağı açıklandı.

Kararın çok yerinde olduğunu ve getirilen yaptırımı desteklediklerini belirten WWF-Türkiye Doğa Koruma Sorumlusu Yaprak Arda yaptığı açıklamada, “Orfoz çift cinsiyetli bir balık. 12 yaşına kadar dişi ardından erkek olur. Bu nedenle orfozun üreme yaşına gelene kadar avlanmaması gerekiyor. Daha önceki kural 45 cm’den küçük orfozların vurulmasını yasaklıyordu ancak bu kurala uyulmadığı için daha ciddi bir yaptırım getirildi. Hem Akdeniz hem de yerel ekonomi için çok önemli olan orfozun neslinin devam etmesini istiyorsak bu yasağa harfiyen uymalı ve üremesine izin vermeliyiz” dedi. Arda, “Bir zamanlar oldukça bol olduğu düşünülen orfoz, yasadışı avcılık ve kirlilik nedeniyle nesli tehlike altındaki türler arasına girdi. Orfozun neslini sürdürülebilmesi, yaşadığı alanların korunmasına ve kurallara uyulmasına bağlı” açıklamasında bulundu.

Sayıları azalan orfoz stoklarının iyileştirilmesini amaçlayan düzenlemeye uymayanlara 1.113TL para cezası kesilecek.

WWF-Türkiye, Akdeniz kıyıların 2000 yılında başlattığı araştırma neticesinde 2014 yılından beri Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yürüttüğü sürdürülebilir turizm projesiyle yerel ve merkezi yönetimler, balıkçılar, dalış kulüpleri ve tur tekne sahipleriyle bir araya gelerek bölgedeki orfoz, deniz çayırları gibi türlerin korunması ve sürdürülebilir bir turizm anlayışının yerleştirilmesi için çalışıyor.

* Ticari Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (2016/35) ile Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliği (2016/36).